Ftalatai

Ftalatai (angliškai phthalates arba phthalate esters) – sintetinės medžiagos naudojamos plastmasių gamyboje, skirtos padidinti plastikų lankstumą, skaidrumą bei ilgaamžiškumą. Ftalatų yra plastikiniuose vaikų žaisluose, lubrikantuose, vaikų kūno priežiūros produktuose, ir net maisto produktuose (patenka pakavimo metu). Taip pat, ftalatų gausu kosmetikoje: lūpų dažuose, kvepaluose, dezodorantuose, plaukų priežiūros priemonėse, nagų lake.

Ftalatų yra ir vaikų žaisluose

Apie ftalatus žaisluose. Nuo 2006 metų Europos Sąjungoje ir Lietuvoje uždrausti šeši ftalatai: DEHP, DBP, BBP, DINP, DIDP ir DNOP. Šių ftalatų negalima naudoti jaunesnių negu trejų metų vaikų žaislų gamyboje, kadangi tokio amžiaus vaikai žaislus dažnai dedasi į burną.

Nepageidaujamas ftalatų poveikis. Ftalatai neigiamai veikia vyrų reprodukcinę sistemą, kenkia kepenims, trikdo medžiagų apykaitą, silpnina imuninę sistemą, vaikams gali sukelti astmą. Į vaiko organizmą ftalatai patenka pro odą ar burną, nes kūdikiai viską liečia ir deda į burną, kadangi šiame amžiuje daug lytėjimo receptorių yra ir burnoje. Ftalatai dar naudojami vaikams skirtuose losjonuose, pudrose, šampūnuose. Kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau šių chemikalų patenka per odą dėl medžiagų apykaitos ypatumų. Tėvams patariama mažiau naudoti kosmetinių priemonių, skirtų kūdikiams, ypač šampūnų, pudrų, losjonų, nes jie gali neigiamai paveikti vaiko vystymąsi ir reprodukcinę sistemą.

Ftalatai ypač pavojingi nėščioms moterims, kadangi net maža jų dozė kenkia vaisiaus vystymuisi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *