Kas yra ekologiškas produktas?

Ekologiškas produktasEkologiškas produktas – tai pagal Europos Sąjungos ir nacionalinius ekologinę gamybą reglamentuojančius teisės aktus pagamintas produktas.

Gamintojai norintys savo produktą vadinti ekologišku – turi atitikti keliamus reikalavimus nuo lauko iki galutinio vartotojo ir tai įvertina nepriklausoma  kontrolės įstaiga. Ekologiški žemės ūkio bei maisto produktai yra auginami, ženklinami ir parduodami pagal griežtus reikalavimus.

Ekologiniame žemės ūkyje draudžiama naudoti įprastiniame žemės ūkyje leistinas sintetines trąšas ir sintetinius pecticidus. Įprastinėje žemdirbystėje naudojama virš 400 pavadinimų pecticidų, o taip pat ir sintetinių cheminių medžiagų, antibiotikų, hormonų, genetiškai modifikuotų organizmų, kurių likučiai randami įprastiniuose produktuose ir įrodyta, kad jie žalingi žmogaus sveikatai, o ekologiškuose produktuose jų nėra. Ekologinę žemdirbystę užsiimantys ūkininkai, norėdami padidinti derlingumą, naudoja natūralius metodus (sėjomaina, dirvos praturtinimas azotu sėjant ankštinius augalus, agrotechnika kovai su piktžolėmis) ir medžiagas (mėšlas, kompostas ir kitos leistinos ekologinėje gamyboje). Ekologinėje žemdirbystėje turi būti apsaugos juostos nuo tokiu taršos šaltinių kaip magistraliniai keliai ir chemizuoti laukai.

Ekologinėje gyvulininkystėje taikomi aukšti gyvūnų gerovės reikalavimai, gyvūnai gydomi tik esant būtinybei (liga, epidemija), kad sumažinti gyvūnų kančias. Draudžiama naudoti genetiškai modifikuotas (GM) kultūras ir ingredientus gyvulių šerimui. Genetinė modifikacija prieštarauja ekologiško maisto ir ekologinės gamybos principams. Norint realizuoti gyvulininkystės produktą kaip ekologišką po gydymo būtina taikyti dvigubą išlauką nei įprastiniam produktui.

Ekologiškų produktų gamyboje draudžiama naudoti sintetinius maisto priedus, hidrintus riebalus, aspartamą, mono natrio glutamatą, sintetinius dažiklius, sintetinės kvapiasias  medžiagas, saldiklius ir kita). Taip pat neleidžiamos genetiškai modifikuotos žaliavos, jei nustatoma, kad tokių yra, neleidžiama produktą vadinti „ekologišku“.

Ekologiškas produktas geras Jums, gamtai ir gyvūnams. Daugelis mokslininkų teigia, kad daugumoje ekologiškų produktų daugiau vitamino C, mineralinių medžiagų (magnio, geležies) ir antioksidantų. Nauda yra bendra harmoninga sistema, nenaudojant žalingų sintetinių medžiagų, o skatinanti laukinę gamtą ir biologinę įvairovę, naudojant gamtinius išteklius tausiai, ko pasekoje į aplinką išmetama mažiau teršalų nei iš chemizuotos žemdirbystės.

Ar ekologiškas produktas skanesnis?
Tai yra subjektyvus klausimas, tačiau pagrindinė priežastis kodėl žmonės geriau renkasi
ekologišką produktą, dėl to, kad dažnai sako „O, tai skonis, kuris ir turi būti“. Ekologiški
produktai užauginami daug lėčiau, nenaudojama sintetinės trąšos, kas rodo, kad ekologiško
produkto skonis formuojasi natūraliai. Taip pat ekologiškuose produktuose daugiau
sausosios dalies, mažiau vandens.

Ekologiškas greipfrutas iš kairės ir įprastas greipfrutas iš dešinės

Ekologiškas greipfrutas iš kairės ir įprastas greipfrutas iš dešinės

Kodėl ekologiški produktai išvaizda mažiau patrauklūs?
Ekologinėje gamyboje parenkamos veislės dažniausiai iš vietinės, kurios yra prisitaikiusios
prie vietinių klimato sąlygų ir atsparios ligoms, tačiau naudojant tokias veisles ne visuomet
produkto išvaizda patraukli. Ekologinėje gamyboje nenaudojami jokie išvaizdai pagerinti
priedai.

Kodėl ekologiški produktai yra brangesni už neekologiškus?
Tam kad pagaminti ekologišką produktą reikalingi didesni kaštai, kadangi žemės dirbimas reikalauja daugiau žmogaus fizinio darbo ir laiko kaštų. Ekologiškos sėklos ir kitos leistinos ekologinėje žemdirbystėje dirvos gerinimo priemones yra brangesnės už įprastines. Ekologinė gamyba nėra tokia intensyvi kaip įprastine, todėl iš tokio pat kaip įprastinėje žemdirbystėje ploto vieneto gaunamas mažesnis derlius. Sertifikavimo kaštai taip pat yra vienas iš faktorių veikiančių galutinė ekologiškos produkcijos kainą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *