Kaip atpažinti ekologiškus produktus?

Lietuvos ekologiškų produktų vartotojas gali atpažinti ekologiškus produktus pagal ypatingą ženklinimą ant produkto pakuotės. Be įprastinio ženklinimo, turi būti užrašyti kontrolės įstaigos, kuri tikrina ir sertifikuoja ekologinės produkcijos gamintojus, pavadinimas ir kodas. Visi Lietuvoje užauginti ir (arba) pagaminti ekologiški žemės ūkio ir maisto produktai turi būti paženklinti prekių ženklu „Ekologinis žemės ūkis“, o nuo 2012 metų liepos 1 dienos visi supakuoti ES šalyse pagaminti ekologiški maisto produktai turės būti paženklinti ES ekologinės gamybos logotipu. Šitie ženklai nurodyti apačioje:

Ekologiškų produktų ženklinimas

Ekologiškų produktų ženklas „Ekologinis žemės ūkis“ iš kairės ir LT-EKO-001 ES žemės ūkis ženklas iš dešinės. Ženklų dydis turi būti ne mažesnis nei 20 x 14,40 mm. Išimtis: ypač mažoms pakuotėms 9 x 6,5 mm.

Vartotojai, pirkdami produktus, paženklintus ES logotipu ir lietuvišku ženklu „Ekologiškas žemės ūkis“, gali būti tikri, kad:

  • ne mažiau kaip 95 % žemės ūkio kilmės produkto sudedamųjų dalių pagaminta ekologinės gamybos būdu;
  • produktas atitinka oficialios kontrolės sistemos reikalavimus;
  • produktas atkeliavo tiesiai iš gamintojo ar perdirbėjo sandarioje pakuotėje;
  • ant produkto nurodytas gamintojo, paruošėjo ar prekiautojo pavadinimas ir sertifikavimo įstaigos pavadinimas arba kodas.

Ant importuotų produktų ES logotipas dedamas pasirinktinai. Ženklinant produktus su ES logotipu, kartu turi būti nurodoma, kurioje vietoje buvo išaugintos pagrindinės produkto sudėtyje esančios žemės ūkio kilmės žaliavos. Šioje nuorodoje gali būti nurodoma: „ES“, „ne ES“ arba konkrečios šalies, kurioje produktas ar pagrindinė produkto žaliava buvo išauginta, pavadinimas. Tai gali būti ES šalis arba ne ES šalis narė.

Tatulos programos logotipasTaip pat, svarbu paminėti kad Lietuvoje vykdoma „Tatulos programa“. Šios programos dalyviai rengia ekologiškų produktų muges, kuriose dalyvauja ekologiškai ūkininkaujantys bei ekologiškus produktus gaminantys ūkio subjektai. Ekologiškus produktus „Tatulos“ programos dalyviai ženklina „Tatulos“ logotipu. Tokiu ženklu paženklinti produktai taip pat yra ekologiški.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *